top of page

TO JA MÓWIĘ, CZEGO CHCĘ I CO LUBIĘ! Dla skrzywdzonych, dla terapeutek i terapeutów, dla wszystkich…

Zaktualizowano: 12 sty 2019

Temat niezwykle ważny i nieustająco aktualny: Emily Nagoski mówi na Ted Talk o „niechcianym pobudzeniu” oraz o „niezgodności pobudzenia”. Czyli – w uproszczeniu – o sytuacji, w której fizjologiczna reakcja danej osoby (taka jak np. nawilżenie pochwy) jest niespójna z jej subiektywnym doświadczeniem przyjemności i pożądania. Przykładem może być sytuacja, w której kobieta czuje silne pożądanie, ale nie znajduje to odzwierciedlenia w poziomie jej nawilżenia lub odwrotnie – kobieta jest niezainteresowana seksem, a zwilżenie pochwy jest znaczne.


Emily tłumaczy, jak to jest możliwe - chodzi o powiązane ze sobą, ale jednak niezależne systemy w tzw. „układzie nagrody” w mózgu (które są aktywne w różnych sytuacjach, nie tylko związanych z seksem). Pierwszy system to „lubienie, przyjemność” (ten system odpala się np. u noworodka, gdy damy mu słodką wodę 😊). A więc ocena bodźca pod kątem tego, czy nam pasuje, czy jest dobry. Drugi system to „chcenie” – a więc ten, dzięki któremu dążymy do danego bodźca lub go unikamy. A trzeci to „uczenie się” powiązania między bodźcem a reakcją (jak pies Pavlova – ślinienie się psa na dźwięk dzwonka nie oznacza, że pies pragnął dzwonka albo że go lubił!).


Tak więc, mimo że jesteśmy „jednością psychofizyczną”, jak najbardziej mają miejsce sytuacje, w których głowa i ciało mówią zupełnie coś innego i znamy już neurologiczne podłoże takich sytuacji. To kolejny argument na rzecz stwierdzenia, że w sytuacjach takiej niezgodności ostateczny głos ma dana osoba, a więc, że „NIE znaczy NIE” i „TAK znaczy TAK”. Pamiętajmy więc, że reakcja naszych genitaliów to nic innego jak odpowiedź na bodziec powiązany z seksem i wcale nie musi oznaczać, że ten bodziec był pożądany czy przyjemny!


Emily podkreśla, że możemy zastosować tę wiedzę, zarówno w swoim codziennym życiu, jak i spotykając się z osobami, które zostały skrzywdzone, a których ciało zareagowało pobudzeniem. Jej wystąpienie zrobiło na mnie duże wrażenie i bardzo zachęcam Was do obejrzenia go. Emily mówi dość szybko, ale pod video jest transkrypcja, można przeczytać oraz wrzucić do Google translatora, jeśli jest potrzeba.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page